POZTS.pl - Sezon innowacji w podkarpackim tenisie stołowym
OSTATNIE WYNIKI:

Aktualności POZTS na Facebooku
Ekstraklasa na Podkarpaciu
Tenis niepełnosprawnych

Sponsor sprzętowy POZTS

Filia w Rzeszowie:
Aga Sport - Czułno Tadeusz

ul. Podkarpacka 1a, 35-082 Rzeszów
tel. 605 669 996
e-mail: czulno@op.pl

Sezon innowacji w podkarpackim tenisie stołowym
25 sierpnia 2010, 21:33 | Tomasz Pasternak

Tak dobrego sezonu jeszcze nie było! - podobne stwierdzenie latem 2011 roku będzie mógł wypowiedzieć każdy sympatyk tenisa stołowego na Podkarpaciu. Dziś wydaje się ono co najmniej przesadne, jednak opinię nawet najbardziej zatwardziałych sceptyków zmienić może szereg innowacji, jakie na nowy sezon zamierza wdrożyć w życie Podkarpacki Okręgowy Związek Tenisa Stołowego. Nadchodzące miesiące mają na wyższy poziom przenieść zarówno rozgrywki indywidualne, jak i ligowe, a także poprawić wizerunek dyscypliny wśród sympatyków sportu - poczynając od uporządkowania kwestii regulaminowych, poprzez wyjście naprzeciw lokalnym mediom, na wykorzystaniu w jak największym stopniu nowoczesnych technologii i dobrodziejstw Internetu kończąc.

Nie jest tajemnicą, że miniony sezon dla POZTS był bardzo trudny. Związek latem 2009 roku znalazł się w niezwykle skomplikowanej sytuacji finansowej - skomplikowanej do tego stopnia, że istniało widmo zawieszenia działalności i zagrożony był start rozgrywek ligowych. W tej sytuacji działania Zarządu POZTS nie mogły być ukierunkowane inaczej, niż właśnie na wyjście z ogromnych długów, spychając niestety na dalszy plan inne - w normalnych warunkach o wiele bardziej istotne - kwestie.

W niewiarygodnym wręcz tempie, biorąc pod uwagę pierwotną sytuację, Związek zaczął wychodzić na prostą, już w końcówce sezonu mogąc sobie pozwolić na ufundowanie - oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek - bonów towarowych na sprzęt sportowy dla mistrzów województwa oraz laureatów XI edycji Podkarpackiej Olimpiady Tenisa Stołowego. Teraz, dzięki ustabilizowanej płynności finansowej, można i trzeba wykonać kolejny krok naprzód.

Największą zmianą na nowy sezon, zastosowaną na tak szeroką skalę po raz pierwszy w Polsce, jest zbudowany od podstaw panel rozgrywek ligowych. Odświeżony został interfejs, stając się bardziej przyjaznym dla oczu, atrakcyjnym i zachęcającym dla każdego potencjalnego nowego sympatyka tenisa stołowego. Przede wszystkim jednak modyfikacji uległa kwestia wprowadzania wyników. Chcemy, by od nowego sezonu odpowiedzialność za nią wzięli na siebie przedstawiciele klubów. Ostatni sezon przyniósł sporo narzekań ze strony nie tylko samych graczy, ale też i redakcji lokalnych mediów na fakt, że wyniki pojawiały się na stronie internetowej POZTS.pl ze sporym, nawet kilkudniowym opóźnieniem. Tyle bowiem czasu wędrowały do Biura Związku protokoły meczowe. Teraz sytuacja diametralnie się zmieni - gospodarz meczu ma obowiązek jeszcze tego samego dnia wprowadzić za pomocą specjalnego panelu wyniki samego spotkania, jak i poszczególnych pojedynków. W efekcie, przedstawiciele mediów otrzymają na przysłowiowej tacy w przeciągu zaledwie kilku godzin dane z rozgrywanych w konkretnym dniu spotkań ligowych.

Wymuszając taką oto reakcję na klubach, sami chcemy dać dobry przykład rozwiązując inną z "bolączek" ubiegłego sezonu, a mianowicie - przekazywanie wyników z turniejów indywidualnych, organizowanych przez POZTS. Dzięki sędziemu ds. technicznych, który będzie obecny na tego typu imprezach, będą one jeszcze tego samego dnia w pełnej formie opublikowane na łamach serwisu POZTS.pl, a także przekazane do redakcji lokalnych mediów i ogólnopolskich portali internetowych, poświęconych pingpongowi.

Jak nigdy dotąd, skrupulatnie będą też przestrzegane sporządzone na nowo regulaminy rozgrywek ligowych, jak również regulamin Indywidualnych Mistrzostw Województwa i Wojewódzkich Turniejów Kwalifikacyjnych. Wspomniany już sędzia ds. technicznych na każdym turnieju będzie mógł skorzystać z bazy danych zawierających zawodników z wykupionymi licencjami na sezon 2010/2011, dzięki czemu nie dojdzie już do powtórki z ubiegłego sezonu, kiedy to w rozgrywkach udział brali pingpongistki i pingpongiści z nieopłaconymi licencjami zawodniczymi. Co zrozumiałe, rygorystycznie będzie również przestrzegana kwestia opłat za licencję klubową, składkę członkowską, wpisowe do lig i licencje zawodnicze dla klubów rywalizujących w rozgrywkach drużynowych. W przypadku nieuiszczenia wszystkich kwestii finansowych, klub musi liczyć się z wykluczeniem z ligi (w drugiej połowie ubiegłego sezonu konsekwencje takie dotknęły dwa kluby z podokręgu krośnieńskiego).

Z zadowoleniem, zwłaszcza zważywszy na problemy w Związku, należy przyjąć fakt, że marka tenisa stołowego w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie zyskała na wartości. Dzieje się tak głównie dzięki sukcesom kobiecej drużyny KTS Forbet OVH Tarnobrzeg, akademików z Politechniki Rzeszowskiej, w nowym sezonie występujących pod nazwą SPAR AZS, a także zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego z Tarnobrzega.

Do sympatyków sportu zaczyna wreszcie docierać, że - obok siatkówki - tenis stołowy to dyscyplina, w której Podkarpacie odnosi największe sukcesy już nie tylko na krajowym podwórku (zdobywając medale drużynowych mistrzostw Polski i notując udane występy na poziomie ekstraklasowym), ale także za granicą. Reprezentantki KTS-u przyzwyczaiły już do tego, że są najlepsze w kraju, w ubiegłym sezonie po raz kolejny dochodząc do finału międzynarodowych rozgrywek ETTU Cup. Historyczny udział w tym turnieju zanotowali też rzeszowianie, docierając do drugiej rundy, która została notabene zorganizowana na hali Politechniki (z udziałem ekip z Włoch, Austrii i Portugalii). Ponadto, zapominać nie należy o znakomitych występach reprezentantów Polski w tenisie stołowym niepełnosprawnych, którzy zdobywają medale mistrzostw kraju i mają ogromną szansę wyjechać na najbliższą Paraolimpiadę.

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że pod względem powszechnego zainteresowania tenis stołowy wyrósł na "czwartą siłę" wśród dyscyplin na Podkarpaciu, ustępując oczywiście miejsca siatkówce i żużlowi, a także wszędobylskiej piłce nożnej, która - nawet prezentowana na najniższym poziomie - zawsze znajduje wierne grono odbiorców. Pingpong wreszcie przestał być postrzegany jako dyscyplina "świetlicowa", z każdym kolejnym miesiącem i sukcesem ekstraklasowych ekip zwiększając zainteresowanie mediów, a poprzez media - kibiców.

W najbliższych miesiącach chcemy położyć nacisk na dalszą poprawę wizerunku gry, z którą na poziomie amatorskim kontakt miał przecież niemal każdy. Z tego miejsca chcemy zaprosić do współpracy redakcje sportowe gazet, rozgłośni radiowych, a także serwisów internetowych - nie tylko z terenu województwa podkarpackiego. Chcielibyśmy, wykorzystując Państwa narzędzia i siłę przebicia, dotrzeć do jak największej grupy kibiców i informować ich na bieżąco o tym, co dzieje się na pingpongowym podwórku. Dzięki przedstawionym wcześniej rozwiązaniom, dostarczymy Państwu wszelkie informacje, oczekując jedynie dodatkowej kolumny w dzienniku, podstrony w serwisie czy też minuty na antenie. Dodatkowo, jeśli tylko będzie taka wola, na łamach strony internetowej POZTS.pl umieścimy logo Państwa firmy wraz z odnośnikiem do strony internetowej.

Na koniec, zachęcamy do zapoznania się z pierwszymi zrzutami ekranu nowego panelu rozgrywek ligowych. Opinie na temat oprawy wizualnej, a także prezentowanych na zdjęciach elementów układu serwisu, przyjmujemy na Forum.POZTS.pl.