POZTS.pl - Karolina Pęk - historyczny występ w Londynie
OSTATNIE WYNIKI:

Aktualności POZTS na Facebooku
Ekstraklasa na Podkarpaciu
Tenis niepełnosprawnych

Sponsor sprzętowy POZTS

Filia w Rzeszowie:
Aga Sport - Czułno Tadeusz

ul. Podkarpacka 1a, 35-082 Rzeszów
tel. 605 669 996
e-mail: czulno@op.pl

Karolina Pęk - historyczny występ w Londynie
27 sierpnia 2012, 13:58 | Tomasz Pasternak

Karolina Pęk - tenisistka stołowa IKS Jezioro Tarnobrzeg od 29 sierpnia do 9 września 2012 roku będzie uczestniczyć w Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Wchodząc w skład 102-osobowej reprezentacji Polski 14-latka powalczy o medale z zawodniczkami z całego świata.

Paraolimpiada odbywa się co cztery lata, dwa tygodnie po Olimpiadzie. Od czasu Igrzysk w Seulu w 1988 roku zawodnicy rywalizują na tych samych obiektach sportowych, co zawodnicy sprawni.

Aby wystartować na igrzyskach paraolimpijskich, należy uzyskać kwalifikację, podobnie jak na igrzyska olimpijskie. W Londynie weźmie udział rekordowa ilość blisko 4200 zawodników ze 160 krajów. Polacy w Londynie wystąpią w jedenastu dyscyplinach sportowych na dwadzieścia rozgrywanych podczas Igrzysk Paraolimpijskich.

Szans medalowych w ekipie polskiej jest około 40, a zarówno Polski Komitet Paraolimpijski, jak i zawodnicy chcieliby przywieźć - podobnie jak z Pekinu w 2008 roku - 30 medali.

Droga do Londynu prowadziła młodą tarnobrzeżankę razem z reprezentacją Polski przez obozy przygotowawcze w Wiśle w terminach 1 - 14 lipca i 20 - 29 lipca (treningi ze sparingpartnerami, trening wytrzymałościowy i górskie wędrówki) oraz w Ostródzie w dniach 1 - 9 sierpnia oraz 13 - 21 sierpnia, szlifując formę przed występem w Londynie.

W dniu 24 sierpnia wraz z innymi polskimi paraolimpijczykami złożyła przysięgę olimpijską i w tym samym dniu wyleciała do Londynu. Losowanie turnieju tenisa stołowego odbędzie się 27 sierpnia w Londynie i będzie miało charakter publiczny. Dopiero wtedy zawodnicy dowiedzą się, kto z kim zawalczy.

Karolina Pęk wraz z drugą Polką - starszą, bardziej doświadczoną, Małgorzatą Jankowską - wystąpią w klasie startowej IX. W ich klasie startowej IX znajduje się osiem czołowych zawodniczek świata (z Chin, Rosji, Francji, Turcji, Japonii), które zostaną podzielone na dwie grupy. Dwie najlepsze z każdej grupy awansują do walki w strefie medalowej.

Następnie 14-latka wystąpi jeszcze w turnieju drużynowym kobiet (drużyna składa się z czterech zawodniczek z klas łączonych 6 - 10), Karolina Pęk zagra w jednej drużynie z Natalią Partyką, Małgorzatą Jankowską i Katarzyną Marszal.