POZTS.pl - Transfery 2011: czym zaskoczą ekipy z Podkarpacia?
OSTATNIE WYNIKI:

Aktualności POZTS na Facebooku
Ekstraklasa na Podkarpaciu
Tenis niepełnosprawnych

Sponsor sprzętowy POZTS

Filia w Rzeszowie:
Aga Sport - Czułno Tadeusz

ul. Podkarpacka 1a, 35-082 Rzeszów
tel. 605 669 996
e-mail: czulno@op.pl

Transfery 2011: czym zaskoczą ekipy z Podkarpacia?
12 sierpnia 2011, 17:20 | Tomasz Pasternak

Podkarpackie drużyny okazują się jednymi z najaktywniejszych podczas tegorocznego okna transferowego w Polsce. Znaczących wzmocnień dokonały zarówno występujące w ekstraklasie kluby KTS Zamek Tarnobrzeg oraz SPAR AZS Politechnika Rzeszów, jak również ekipy pierwszoligowe: PKS Kolping Jarosław, GMKS Strzelec Frysztak, LKS Brzostowianka Brzostek, a także KKTS MOSiR Krosno. Okno transferowe dla drużyn z niższych lig kończy się z dniem 10 września 2011 roku.

Tak jak w męskim tenisie stołowym "hitem lata" okazał się powrót do kraju reprezentanta Polski Lucjana Błaszczyka, tak w kobiecym - na podobne określenie zasługuje zakontraktowanie przez trenera Zbigniewa Nęcka Koreanki Park Mi Young. Mająca 30 lat "defensorka" zajmuje 20. miejsce w ogólnoświatowym rankingu ITTF i ma pomóc tarnobrzeżankom sięgnąć po upragniony Puchar ETTU. Jej największy sukces to wywalczony drużynowo brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, który uzupełniają medale wywalczone w grze podwójnej podczas mistrzostw świata w Zagrzebiu (2007 r.), Jokohamie (2009 r.) oraz Rotterdamie (2011 r.) - zawodniczka tak utytułowana w polskiej ekstraklasie jeszcze nie występowała.Co ciekawe, Park Mi Young to nie jedyna pingpongistka, która latem wzmocniła KTS Zamek Tarnobrzeg. Barw mistrzyń Polski od nowego sezonu bronić będą także Chinka Liu Li (wcześniej GKS Gorzovia Gorzów) oraz  Katarzyna Ślifirczyk (wcześniej MKS Jedynka Magellan Łódź) - reprezentantka kraju na szczeblu drużyn młodzieżowych.

Skład postanowił uzupełnić również trener Tadeusz Czułno - w przyszłym sezonie w ekstraklasowej ekipie SPAR AZS Politechnika Rzeszów występować będzie aktualny mistrz Białorusi, srebrny medalista Drużynowych Mistrzostw Europy z Ostrawy, Paweł Płatonow. W ubiegłym sezonie reprezentował on zespół brązowych medalistów Mistrzostw Polski, GKS Gorzovia Romus Gorzów.Niewykluczone, że od sezonu 2012/2013 na najwyższym szczeblu rozgrywek występować będzie już nie jedna, a dwie męskie drużyny z Podkarpacia. O ekstraklasie już od pewnego czasu coraz głośniej mówi się bowiem w PKS Kolping Jarosław, a dokonane latem transfery zdają się tylko potwierdzać ambicje przedstawicieli klubu. Do zespołu dołączą dwaj znakomici obcokrajowcy, o uznanych markach na arenach międzynarodowych - mowa o 36-letnim reprezentancie Białorusi Witaliju Niechwedowiczu oraz jego rówieśniku, reprezentancie Czech Marku Klasku. Wspólnie z Dariuszem Kiełbem oraz Krzysztofem Marcinowskim tworzą oni niezwykle doświadczoną "czwórkę", którą wymienia się wśród faworytów do awansu.

Spore "przemeblowanie" czeka beniaminka I ligi mężczyzn, GMKS Strzelec Frysztak. Z klubu odejść postanowili Sebastian Lubaś oraz Tomasz Jurkiewicz - pierwszy przyjął ofertę gry w zespole PKS Opoka Trzebinia, drugi zaś postanowił związać się z KS Łańcut. Trener Mieczysław Niemiec również skorzystał z zagranicznych rozwiązań, podpisując kontrakty z 20-letnim reprezentantem Australii Davidem Powellem oraz o rok młodszym Kamilem Tomaszukiem, który w zeszłym sezonie występował w holenderskiej ekstraklasie. Obaj to zawodnicy perspektywiczni, dobrze rokujący na przyszłość, a w połączeniu z Damianem Wojdyłą, Krzysztofem Niemcem oraz Pawłem Kolanko, powracającym do klubu po rocznym pobycie w KSTS MOSiR Krosno - ekipa z Frysztaka ma z kolei prawdopodobnie najmłodszy skład spośród wszystkich pierwszoligowców.

Ze zmianami kadrowymi nowy sezon rozpoczną również drużyny żeńskie, reprezentujące Podkarpacie na szczeblu I ligi. Na powrót do LKS Brzostowianka Brzostek, tegorocznego beniaminka, zdecydowała się występująca ostatnio w KKTS MOSiR Krosno, Ewelina Wojdyła. Na skutek takiego obrotu sprawy jej zastępczynię musiał znaleźć trener Jakub Kordyś - wybór padł na zawodniczkę KU AZS AJD Częstochowa, Rachelę Dytko. W ubiegłym sezonie pingpongistka ta wygrała 9 z 10 rozegranych partii na "drugim stole", a jej klub awansował do ekstraklasy.

Nadchodzący sezon w wykonaniu podkarpackich drużyn na szczeblu rozgrywek centralnych zapowiada się więc bardzo ciekawie i z pewnością dostarczy on sympatykom tenisa stołowego wielu emocji. Teraz czas na dokonywanie transferów mają zespoły z niższych lig - w ich przypadku termin zmiany barw klubowych upływa z dniem 10 września 2011 roku.

Potwierdzone transfery zawodników drużyn z województwa podkarpackiego:


Ekstraklasa:
Park Mi Young - Hastk Mladost Iskon Zagrzeb -> KTS Zamek Tarnobrzeg
Liu Li - GKS Gorzovia Gorzów -> KTS Zamek Tarnobrzeg
Katarzyna Ślifirczyk - MKS Jedynka Magellan Łódź -> KTS Zamek Tarnobrzeg
Paweł Płatonow - GKS Gorzovia Gorzów -> SPAR AZS Politechnika Rzeszów

I liga:
Marek Klasek - Stavoimpex Holic (Słowacja) -> PKS Kolping Jarosław
Witalij Niechwedowicz - Kubań-Sedin Krasnodar (Rosja) -> PKS Kolping Jarosław
David Powell - Victoria, Croydon & District (Australia) -> GMKS Strzelec Frysztak
Kamil Tomaszuk - PayPro.nl / DTK '70 (Holandia) -> GMKS Strzelec Frysztak
Paweł Kolanko - KSTS MOSiR Krosno -> GMKS Strzelec Frysztak
Ewelina Wojdyła - KKTS MOSiR Krosno -> LKS Brzostowianka Brzostek
Rachela Dytko - KU AZS AJD Częstochowa -> KKTS MOSiR Krosno

II liga:
Tomasz Jurkiewicz - GMKS Strzelec Frysztak -> KS Łańcut
Grzegorz Nykiel - LKS Brzostowianka Brzostek -> KS Łańcut

Potwierdzone transfery zawodników odchodzących poza Podkarpacie:

I liga:
Tomasz Klag - PKS Kolping Jarosław -> PKS Opoka Trzebinia
Sebastian Lubaś - GMKS Strzelec Frysztak -> PKS Opoka Trzebinia

II liga:
Maciej Karmoliński - KSTS MOSiR Krosno -> KS ATS Warszawa

III liga:
Damian Głąb - PKS Kolping Jarosław -> UKS Sokół Żabno