tel. 605 669 996
e-mail: czulno@op.pl

Karolina Pęk wicemistrzynią Europy w tenisie stołowym!
8 listopada 2011, 10:13 | Tomasz Pasternak

Rewelacyjne wiadomości napłynęły z chorwackiego Splitu, gdzie rozgrywane były Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym niepełnosprawnych. Impreza ta szczególnie udana okazała się bowiem dla Karoliny Pęk - 13-letniej zawodniczki IKS Tarnobrzeg, która broniąc barw reprezentacji Polski wywalczyła srebrny medal w turnieju drużynowym! To bez wątpienia największy sukces w dotychczasowej karierze młodej pingpongistki z Podkarpacia.

Karolina Pęk rywalizowała w drużynie wraz z bardziej doświadczoną Małgorzatą Jankowską-Grzelak (IKS Warszawa) w klasie startowej 9 - 10. Wygrywały mecz za meczem, po drodze do finału zwyciężając m.in. mistrzynie świata z Francji (Claire Mairie i Audrey Le Morvan) 3:1, reprezentację Węgier (Zsofie Arloy i Bettine Bicsak) 3:0 oraz w półfinale groźny duet z Rosji (Inna Karmaeva i Olga Gorshkaleva) 3:2. Swoje pogromczynie Pęk i Jankowska-Grzelak znalazły dopiero w finale, ulegając 1:3 reprezentacji Turcji.

Dla utalentowanej tarnobrzeżanki to niezwykłe i niezapomniane przeżycia. W Integracyjnym Klubie Sportowym ćwiczy ona o 2008 roku, pod bacznym okiem trenera Jacka Lachora. Ciężka praca, wyjazdy na obozy sportowe i zgrupowania kadry narodowej przynoszą efekty, które przekładają się na wyniki. Przypomnijmy, że Karolina Pęk jest tegoroczną drużynową mistrzynią Polski i wicemistrzynią Polski w grze pojedynczej. Regularnie bierze też udział w turniejach międzynarodowych - z międzynarodowych mistrzostwach Włoch, Holandii, Słowacji, Czech i Rumunii przywiozła już w sumie sześć medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe). Łącznie, przez sześć lat działalności klubu, tarnobrzeżanie zdobyli już 87 krążków!

Bliscy wywalczenia medalu byli też dwaj inni zawodnicy IKS Tarnobrzeg, Krzysztof Żyłka i Maciej Nalepka, którzy reprezentowali Polskę w klasie startowej 4, na wózkach. Pokonali m.in. mocny duet z Niemiec (Dietmar Kober i Werner Burkhardt) 3:1, następnie w takim samym stosunku ekipę z Izraela (Liran Gev i Shai Siad), a w starciu o półfinał, mimo prowadzenia 2:1, ostatecznie musieli uznać wyższość zawodników ze Słowacji (Petera Mihalika i Andreja Meszarosa). Zmagania zakończyli więc na wysokim, piątym miejscu.

Łącznie polska reprezentacja w Splicie wywalczyła aż siedem medali. Poza duetem Pęk / Jankowska-Grzelak, mężczyźni drużynowo po złoto sięgnęli w klasie 10. (Patryk Chojnowski, Sebastian Powroźniak), a także brąz w klasie 8. (Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki). Indywidualnie z kolei nie zawiodły dwie największe gwiazda polskiej kadry, występujące w klasie 10.: Natalia Partyka nie dała szans rywalkom, wygrywając 3:0 w finale z Turczynką Urman Ertis, zaś Patryk Chojnowski po pięciosetowym boju pokonał w walce o złoto Hiszpana Jose Manuela Ruiza Reyesa. Po srebrny krążek sięgnęła Dorota Nowacka w klasie 11., a brązowe krążki wywalczyli Małgorzata Jankowska-Grzelak (klasa 9.) oraz Paweł Olejarski (klasa 11.).