POZTS.pl - Obóz "Trenuj z Najlepszymi" w Rzeszowie - podsumowanie
OSTATNIE WYNIKI:

Aktualności POZTS na Facebooku
Ekstraklasa na Podkarpaciu
Tenis niepełnosprawnych

Sponsor sprzętowy POZTS

Filia w Rzeszowie:
Aga Sport - Czułno Tadeusz

ul. Podkarpacka 1a, 35-082 Rzeszów
tel. 605 669 996
e-mail: czulno@op.pl

Obóz "Trenuj z Najlepszymi" w Rzeszowie - podsumowanie
8 sierpnia 2012, 15:54 | Tomasz Pasternak

Na przełomie lipca i sierpnia obywał się w Rzeszowie wakacyjny obóz "Trenuj z Najlepszymi", organizowany przez Szkółkę Tenisa Stołowego "Trio". Do stolicy Podkarpacia przyjechało 52 młodych zawodników, którzy w aktywny sposób spędzali wolny czas i podnosili swoje sportowe umiejętności. - Pomysł zrodził się podczas treningów szkółki, którą otworzyliśmy osiem miesięcy temu. Było zainteresowanie, dochodziły do nas głosy, że na Podkarpaciu brakuje tego rodzaju zgrupowań i postanowiliśmy zorganizować obóz, na który zgłosiła się liczna grupa uczestników - mówi jeden z pomysłodawców tej sportowej inicjatywy, Tomasz Lewandowski.

Obóz trwał dziesięć dni, a jego celem było podniesienie poziomu sportowego uczestników. - Zawodnicy, którzy się do nas zgłosili prezentowali różny poziom. Byli początkujący, jak i zaawansowani. Najmłodszy z uczestników miał 8 lat, a najstarszy 17. Około 30 osób znajdowało się w przedziale wiekowym od 9 do 11 lat. Staraliśmy się poświęcać uwagę każdemu z zawodników i urozmaicać zajęcia. Oprócz codziennych treningów tenisa uczestnicy mogli zagrać w piłkę nożną, siatkówkę czy w ringo. Do dyspozycji mieli też siłownię i basen. Postawiliśmy na aktywne spędzanie czasu, w które włączyliśmy też rozrywkę kulturalną, jak wyjście do kina - tłumaczy na co dzień grający trener superligowej drużyny SPAR AZS Politechnika Rzeszów.

Oprócz Tomasza Lewandowskiego adeptami tenisa stołowego zajmowali się trener Kadry Województwa Podkarpackiego w kategoriach młodzieżowych Karol Paśko oraz instruktor Marek Thomas. Do nich dołączyli czterej sparingpartnerzy: zawodnicy z I ligi - Sebastian Lubaś i Krzysztof Niemiec oraz grający w II lidze Piotr Cyrnek i Rafał Niemiec.

Ponadto, młodzi pingpongiści mogli skorzystać z fachowych porad legendy tenisa stołowego Andrzeja Jakubowicza, który w ramach programu szkoleniowego - wraz z Tomaszem Lewandowskim - dał pokaz gry w tenisa stołowego w niekonwencjonalnym i humorystycznym wydaniu.

- Uczestnicy naszego zgrupowania są zadowoleni i już pytają, czy za rok też będzie można przyjechać na podobny obóz. W tej chwili na 90 procent jesteśmy pewni, że ponownie zorganizujemy takie zajęcia. Frekwencja dopisała i wiemy, że jesteśmy w stanie zainteresować jeszcze większą grupę młodych ludzi. Zebraliśmy też wiele doświadczeń, które możemy w przyszłości wykorzystać - podsumowuje Tomasz Lewandowski.

Program szkolenia

Program szkolenia prowadzonego w ramach obozu "Trenuj z Najlepszymi" obejmował dziesięć dni treningowych. Na miejsce zakwaterowania wyznaczono Hotel "ISKRA" w Rzeszowie, a zajęcia praktyczne odbywały się na obiektach sportowych Politechniki Rzeszowskiej. Wyżywienie, na bardzo wysokim poziomie, zapewniała restauracja "KWANT".

Uczestnicy zgrupowania objęci byli codziennie trzema jednostkami treningowymi, które obejmowały: trening na robocie Robopong 2040, trening na wiele piłek, trening ogólnorozwojowy, gry uzupełniające, formy rekreacyjne i usprawniające, intelektualne, formy odnowy biologicznej, kulturę oraz wiedzę praktyczną z zakresu pomocy przedmedycznej. Nasi podopieczni dowiedzieli się ponadto, w jaki sposób można kontrolować swoją wydolność fizyczną w testach.

Trening specjalistyczny z zakresu tenisa stołowego został dostosowany indywidualnie do każdego z zawodników - w zależności od wieku i wyszkolenia technicznego i obejmował: poruszanie się przy stole i praca nóg, doskonalenie uderzeń półwolejowych ze strony forehandowej i backhandowej, dokładność i regularność uderzeń topspinowych z F i B, doskonalenie serwisu i odbioru oraz gry kontrolne na punkty. Część specjalistyczną uzupełniały ćwiczenia taktyczne, doskonalące skuteczność gry na punkty. Uczestnicy analizowali swoje postępy podczas spotkań multimedialnych, otrzymując wskazówki do dalszej pracy w klubach.

Formy rekreacyjne

W czasie wolnym od treningu specjalistycznego uczestnicy obozu liczyć mogli na wiele różnorodnych form aktywności ruchowej. Zaliczyć do nich można m.in.: grę w ringo, grę w bule, gry w warcaby, możliwość korzystania z bieżni, rowerów, boisk do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej.

Każdy z naszych podopiecznych zapoznał się z różnego rodzaju testami sprawności fizycznej. Przedstawione im zostały wybrane elementy z testów: Denisiuka, Chromińskiego, Zuchory, Larsona, Eurofitu.

Pozostałymi atrakcjami zgrupowania były: wyjście do kina, zwiedzanie obiektów Politechniki Rzeszowskiej i tarasu widokowego. Na zakończenie obozu każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę z logo STS "TRIO", grupowe zdjęcie oraz drobne upominki promujące Politechnikę Rzeszowską. Ponadto zwycięzcy turnieju open, który został przeprowadzony w ostatnim dniu obozu, otrzymali nagrody rzeczowe (okładziny, pokrowce i akcesoria do tenisa stołowego).

W trakcie trwania obozu miały miejsce kontrole z ramienia Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz sanepidu. Jak wynika z protokołów kontroli, nie wniesiono żadnych zastrzeżeń odnośnie organizacji i przeprowadzenia zgrupowania.

---

Więcej informacji na temat działalności STS "Trio" znaleźć można na stronie internetowej http://sts-trio.pl/.